Zakładanie pianki pływackiej
Warto wiedzieć, jak postępować z pianką triathlonową, by po pierwsze, jej nie uszkodzić, a po drugie i najważniejsze – by w pełni skorzystać z potencjału, jaki daje kombinezon pływacki.
Zakładając piankę, należy postępować bardzo ostrożnie. Pianka triathlonowa jest niezwykle wrażliwa na mechaniczne uszkodzenia. Powstają one zazwyczaj podczas nieumiejętnego jej zakładania.
Zapoznaj się z przygotowaną przez nas instrukcją, by uniknąć błędów początkującego.
1.
Załóż slipy / strój kąpielowy / strój triathlonowy.
Opcjonalnie. Nałóż na skórę spray przeciw otarciom / balsam triathlonowy, aby zminimalizować tarcia w newralgicznych punktach (kark, szyja).
2.
Zakładanie pianki zaczynamy od nogawek. By ten proces usprawnić, na stopy można założyć torebki foliowe. Ułatwi to przeciskanie stóp przez wąskie nogawki. Mogą przydać się też rękawiczki, które zakrywają paznokcie i minimalizują ryzyko naderwania neoprenu.
Nogawka pianki powinna być podciągnięta kilka – kilkanaście centymetrów powyżej kostki. Piankę należy zakładać stopniowo. Należy łapać opuszkami palców za fałdy i sukcesywnie przesuwać materiał ku górze.
3.
ADRES
Korygujemy ułożenie pianki w kroku. Jeżeli krok pianki jest za nisko, możemy podciągnąć piankę wyżej, chwytając materiał wyłącznie za jego lewą stronę (podszewkę). Na tym etapie może okazać się konieczne skorygowanie ułożenia pianki na nogawkach – podciąganie materiału wyżej, z łydek ku udom, z ud na biodra.
4.
ADRES
Gdy mamy już założoną dolną część pianki, możemy zacząć ubierać rękawy.
Na dłonie można założyć bawełniane rękawiczki lub foliową reklamówkę, by ułatwić sobie przesuwanie ręki przez wąski rękaw. Koniec rękawa powinien kończyć się od centymetra do kilku centymetrów powyżej nadgarstka.
5.
ADRES
Jeżeli są problemy z założeniem pianki na barki, warto koniec rękawa przesunąć bardziej ku górze, a następnie powoli przesuwać materiał – z przedramienia na ramię, z ramienia na bark.
Gdy mamy już założone rękawy, zwróćmy uwagę na kołnierz. Jeżeli jest ściągnięty w dół, należy pochylić się do przodu i rolując piankę, przesuwać ją powoli z brzucha na klatkę.
6.
ADRES
Gdy pianka jest już założona, odpowiednio naciągnięta na nogach, w kroku, na rękach i korpusie – zapinamy zamek. Przy zapinaniu pianki, warto skorzystać z pomocy drugiej osoby.
Jeżeli czujemy naprężenia materiału bądź nie możemy zapiąć pianki, może to oznaczać, że trzeba skorygować ułożenie pianki na nogach, w kroku, na rękawach bądź korpusie.
7.
ADRES
Piankę ściągamy, wywijając ją na lewą stronę. Zdejmowanie pianki raczej nie będzie stanowić problemu.
8.
ADRES
Ważne jest, by po użyciu piankę obficie przepłukać pod bieżącą wodą. Można ją też ręcznie uprać z użyciem delikatnego detergentu. Przepłukaną piankę należy pozostawić na lewej stronie do czasu całkowitego wyschnięcia.
ADRES
I pamiętaj, Nasz sprzęt, Twoje emocje!
Mamy nadzieję, że emocje, jakie będą Tobie towarzyszyć podczas pierwszego etapu wyścigu będą pozytywne, a efekt startu satysfakcjonujący.